sploty męskich łańcuszkow

Sploty męskich łańcuszków

Nowoczesna biżuteria dla mężczyzn to już nie tylko spinki do mankietów i spinka do krawata. To także inne formy ozdób, które zdobywają coraz chętniej swoich zwolenników. Oczywiście łańcuszki męskie są i będą jedną z tych ulubionych biżuteryjnych wariacji. Mężczyźni je noszą na co dzień jako samodzielny akcent w ubiorze lub zawieszają na nich krzyżyki i zawieszki w ekstrawaganckich kształtach. Ale jakie sploty męskich łańcuszków wybrać? Jakie są modne? Które są wygodne w noszeniu?

Sploty męskich łańcuszków różnią się od siebie formą, ogniwami, połączeniami i kombinacjami. Są ich setki i można je wymieniać godzinami. Mężczyźni noszą te cienkie często jako bazę pod zawieszki w formie krzyżyków lub medalików. Jest to pewnego rodzaju intymna i osobista biżuteria. Wówczas nie eksponują ich na zewnątrz tylko noszą schowane pod koszulką. Z kolei te grube, o porządnie zarysowanym splocie można nosić na zewnątrz nieco krótsze, tak, żeby były widoczne spod koszulki.

Mamy tysiące wzorów łańcuszków. Są te jeszcze nie nazwane i te klasyczne znane od wieków. Najbardziej popularne sploty męskich łańcuszków to:

sploty łańcuszków
sploty łańcuszków

SPLOT FIGARO

Wykonany jest ze spłaszczonych ogniw i oszlifowanych po bokach. Co dwa lub trzy małe ogniwa przeplecione zostaje jedno większe, bardziej podłużne. Łańcuszki figaro nosi się jako bazę pod różnego rodzaju zawieszki. Jest to wygodny w codziennym użytkowaniu łańcuszek. Jego nazwa wywodzi się od imienia głównego bohatera opery „Wesele Figara”. To on nosił łańcuch o tym splocie. Jubilerzy we Włoszech szybko podchwycili motyw i był ona wyrabiany na masową skalę. Obecnie jest nadal bardzo popularny.

SPLOT PANCERKA

Jest to jeden z najbardziej lubianych splotów męskich. Mężczyźni noszą nie tylko łańcuszki o tym splocie, ale także pokochali bransoletki nazywane potocznie pancerkami. Splot wykonany jest z jednakowych ogniw spłaszczonych i przyciągających na myśl pancerz, odporny na zgniecenie.

SPLOT ANKIER

Nazwa pochodzi od słowa Anchor – kotwica. W marynarce łańcuchami o takim splocie przyczepiano i kotwiczono statki. Ogniwa tradycyjnie owalne zaczepione są pod kątem 90stopni jedno o drugie. Są również wariacje tego splotu z ogniwami kwadratowymi lub owalnymi przepołowionymi poziomą linią.

SPLOT BISMARK

Nazwa tego splotu wywodzi się od niemieckiego kanclerza Otto Bismarcka. Lubił on nosić łańcuchy i jeden z nich nazwano jego nazwiskiem. Splot bismark przypomina swoim wyglądem ułożone obok siebie rzędy łańcuszków. Zazwyczaj spotyka się dwa lub trzy rzędy. Grubsze sploty stosuje się raczej do wyrobu damskich bransoletek.

SPLOT BIZANTYJSKI

Jest to splot używany do wytwarzania grubych łańcuchów męskich. Jest bardzo ładny w swojej przestrzennej formie, dlatego pięknie wygląda dobrze wyeksponowany. Dla podkreślenia jego charakteru używa się często ogniw różnych kolorów. Ogniwa połączone są w specyficzny sposób, tak, że jedno zahacza o cztery następne.

SPLOT KULKOWY

Naszyjniki kulowe z chęcią są noszone przez młodych mężczyzn jako baza pod nieśmiertelniki i inne ozdobne blaszki z grawerem. Pierwszy raz były zastosowane w armii amerykańskiej podczas wojny kiedy to żołnierze nosili nieśmiertelniki z wybitymi swoimi danymi. Z wyglądu łańcuszek ten przypomina kulki naciągnięte w jednakowych odstępach na sznurek.

SPLOT SINGAPURE

Jest to przestrzenny splot, który w swoim wyglądzie przypomina strukturę DNA. Jest on podobny do podwójnej pancerki, z tym, że ogniwa są lekko skręcone pod odpowiednim kątem tak żeby łańcuszek po zapleceniu w całość pięknie się skręcał.

Jest to tylko kilka z najbardziej popularnych splotów męskich łańcuszków. Możemy do nich dołączyć jeszcze: splot popcorn, gucci, cardano, kord, nonna czy belcher. Łańcuszki stanowią świetną i chętnie noszoną przez mężczyzn biżuterię. Możemy wybierać wśród setek splotów męskich łańcuszków, wśród kolorów i materiałów z jakich się je wykonuje. Można na nich zawieszać ozdoby, ale można też nosić same jako pojedynczy akcent w stroju.

Komentarz o: “Sploty męskich łańcuszków

  1. Jeśli chodzi o singapur, to raczej powiedziałabym, że jest to typowo damski splot – jest bardzo delikatny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *