splot Cardano

Jaki to splot Cardano?

Łańcuszki to nadal bardzo popularna forma biżuterii. Są noszone zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Mogą stanowić samodzielną ozdobę, szczególnie te o bardziej widocznych splotach, ale można na nich zawieszać również różnego typu wisiorki. Począwszy od krzyżyków, tak bardzo popularnych w Polsce, a skończywszy na nowoczesnych formach zawieszek męskich. Jeżeli chodzi o sploty łańcuszków to można wymienić ich setki, a nawet tysiące. Bo przecież każdy projektant biżuterii dokłada coś od siebie i tworzy przeróżne wariacje już istniejących splotów. Ale wróćmy do tych najbardziej popularnych i znanych jakim jest właśnie splot Cardano.

Za pancerką, splotem figaro i splotem królewskim bardzo znanym i często kupowanym jest właśnie splot Cardano. Co prawda króluje on na damskich szyjach, ale również noszony jest przez mężczyzn. Występuje często jako cienki łańcuszek. Te grubsze o średnicy większej niż 2 mm zazwyczaj wykonuje się na specjalne zamówienie. Splot Cardano ładnie układa się na szyi, nie łamie się ani nie plącze.

Etymologia nazwy splot Cardano

Nazwa Cardano wzięła się od nazwiska znanego matematyka i astrologa Girolamo Cardano urodzonego w 1501r we Włoszech. Była to bardzo znana postać w epoce renesansu. Był nie tylko matematykiem, którego nazwiskiem nazwano wzory pozwalające rozwiązać równania 3 i 4 stopnia, ale także lekarzem i mechanikiem. Dużo pisał, a do dnia dzisiejszego zachowało się około 100 jego dzieł. W ostatnich latach swojego życia napisał także swoją autobiografię, gdzie przewidział także datę swojej śmierci. W ostateczności popełnił samobójstwo, ponieważ w wyznaczonej przez niego dacie śmierć nie nadchodziła, a wolał nie puszczać słów na wiatr. Jako mechanik również wielce zasłużył się jej rozwojowi. Wynalazł sprzęgło wychylne, zwane także przegubem krzyżowym, walem Cardana, czy sprzęgłem Cardana. Tak właśnie dochodzimy do sedna sprawy. To właśnie na postawie tego łączenia tworzone są także łańcuszki o splocie Cardano.

sprzęgło Cardana
sprzęgło Cardana

Jak odróżnić splot Cardano od innych splotów łańcuszków?

Bardzo łatwo jest go odróżnić od innych splotów. Jest dosyć charakterystyczny. Nie ma tradycyjnych ogniw, które zachodzą na siebie i łączą się prostopadle. Splot Cardano przypomina raczej tradycyjną żmijkę. Jest to splot modułowy. Jego poszczególne moduły łączą się właśnie za pomocą przegubu Cardana. Łańcuszki o tym splocie ładnie się układają, nie gną się na przegubach, ani nie plączą się.

Łańcuszki o splocie Cardono mogą z powodzeniem nosić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Pięknie wyglądają na nim zawieszki, krzyżyki, jak również nowoczesne męskie zawieszki. Jest to jeden z najchętniej kupowanych i docenianych splotów łańcuszków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *