rola biżuterii

Rola biżuterii w życiu człowieka

Taki mały i niepozorny gadżet jak biżuteria, a tak wielkie ma znaczenie w naszym życiu. Jest z nami od zarania dziejów współczesnego człowieka. Tworzyli ją nasi przodkowie, tworzymy ją również i my. Nadajemy jej różnorodne znaczenia i symbolikę. Często lubimy ją nosić dla samej świadomości jej posiadania, dla chęci podobania się innym ludziom lub ze względów naszej wiary i sentymentalnych odczuć. Jaka jest zatem rola biżuterii w naszym życiu?

Biżuterię tworzyli już nasi przodkowie niemal 100 000 lat temu. Odkryte w tym stuleciu znaleziska 12 muszelek małych ślimaków, mięczaków morskich zwanych Nassarius, potwierdziły, że wykonane z nich były formy na wzór naszych współczesnych bransoletek lub naszyjników. Wszystkie muszelki były przedziurawione w identyczny sposób zapewne narzędziem z krzemienia i nawleczone na roślinną nitkę. Potwierdziły to badania naukowców. Już dawno, dawno temu ludzie nie dorównujący nas intelektualnie czuli potrzebę wyrażania swoich myśli i przynależności do określonych grup za pomocą właśnie biżuterii. Rola biżuterii ma znaczenie dla większości z nas.

Dekorowanie ciała i ubioru za pomocą biżuterii

Biżuteria pełniła zawsze funkcję ozdobną. To jej niezastąpiona rola. Małe drobiazgi często wzbudzały w człowieku pożądanie, a chęć ich posiadania była ogromna. Zwłaszcza wtedy, gdy zaczęto je wykonywać z metali szlachetnych. Były w naszej historii czasy kiedy to biżuterię w formie sygnetów, bransoletek lub naszyjników mogli nosi tylko ludzie będący przy władzy, senatorowie, monarchowie czy dygnitarze. Był też okres kiedy to biżuteria stała się w ogóle zabroniona dla zwykłych ludzi lub mogli nosić tylko taką wykonaną z żelaza. Dzisiaj mamy nieskończony wybór biżuterii, praktycznie bez ograniczeń co do okoliczności w jakich ją zakładamy. Począwszy od tej sztucznej, przez metalową, materiałową, po tą z metali szlachetnych takich jak złoto czy srebro, możemy nosić na co dzień. Dzięki dodatkom biżuteryjnym podkreślamy naszą zamożność lub przynależność do określonej subkultury.

Biżuteria jako użytkowy gadżet

Ale czy biżuteria nie może pełnić jednocześnie funkcji użytkowej? Oczywiście, że może, a nawet pełni i pełniła ją od zawsze. Tradycyjne agrafki, szpile, broszki czy szpilki służyły do przypinania szat, fryzur, do upinania szalików i apaszek. Dzisiaj także broszkami i agrafkami kobiety przypinają ozdobne szale. Tradycyjne spinki do mankietów także powstały na potrzeby użytkowe. Kiedyś panowie nosili bujne w falbany koszule, które trzeba było czymś spinać by nie wylądowały w talerzu. Początkowo wiązali je wstążeczkami, które później przybrały formę współcześnie nam znaną. Dzisiaj j ich rola użytkowa przekształciła się w typowo ozdobną. Obecnie mamy dość spory wybór biżuterii spełniającej różne, potrzebne nam w codziennym życiu, funkcje. Możemy nabyć bransoletkę w formie kabla do transmisji danych, bransoletką USB z pamięcią, zawieszkę lub pierścionek w formie otwieracza do butelek czy bransoletkę skórzaną z kieszonką na zamek, gdzie możemy schować jakiś potrzebny nam drobiazg.

Rola bizuterii – pamiątkowa i na prezent

Bardzo istotną rolę spełnia biżuteria w naszych relacjach z innymi ludźmi. Za jej pomocą możemy przekazać drugiej połówce jak bardzo nam na niej zależy. Mężczyźni w imię miłości obdarowują swoje kobiety zaręczynowymi pierścionkami. Ale kobiety także nie są bierne. Za pomocą bransoletki z grawerem lub zawieszki z wygrawerowaną dedykacją prosto z serca mogą przekazać swojemu ukochanemu jak bardzo jest im potrzeby i jak duże mają w nim wsparcie na co dzień. Biżuterię z grawerem możemy sprezentować innym także z okazji urodzin, imienin, chrztu czy Gwiazdki. Jest to drobiazg za pomocą którego w łatwy i miły sposób wyznamy nasze uczucia drugiemu człowiekowi.

Oprócz wspomnianych już funkcji biżuteria to także współczesny nośnik informacji. Niejednokrotnie nosimy nieśmiertelnik lub bransoletkę z wygrawerowaną grupą krwi, zgodą na transplantację lub informacją o uczuleniu na penicylinę. Taki mały i zgrabny drobiazg może uratować nam życie. Każdy z nas traktuje biżuterię po swojemu. Chwała za to, że dodatki biżuteryjne są i będą z nami jeszcze przez wiele lat. Dzięki nim nasz strój nie jest nudny, możemy wyróżnić się z tłumu, podkreślić swoje gusta i charakter. Pamiętajmy, że biżuterią trzeba się bawić i korzystać z dobrodziejstw jakie daje nam współczesna moda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *