stal 316L

Stal 316l – właściwości i zastosowanie

W jubilerstwie całkiem do niedawania wykorzystywano tylko i wyłącznie niektóre metale takie jak srebro, mosiądz czy złoto. Z innych stopów metali niechętnie wytwarzało się biżuterię. Stal nierdzewna jest też stosunkowo młodym wytworem. Zaledwie od kilku lat jest ona stosowana w biżuterii. I każdy rok przynosi coraz to większe jej rozpowszechnienie. Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez stali nierdzewnej. Jest ona wykorzystywana w różnych przemysłach takich jak farmaceutyka, spożywczy, zbrojeniowy, budownictwo czy architektura. Zaczęto ją stosować także w jubilerstwie ze względu na jej piękny połysk i właściwości hipoalergiczne i antykorozyjne. W wyrobie biżuterii stosuje się stal z grupy 300, a dokładniej stal 316L.

Możemy już bez problemu zakupić bransoletki, kolczyki, naszyjniki i obrączki wykonane ze stali chirurgicznej 316L. Jest to jeden z wielu rodzai stali odpornych na korozję. Wykazuje się największą antykorozyjnością oraz dużą ilością innych zalet. Pokochali ją mężczyźni, jak również kobiety. Stal 316L nie czernieje tak jak srebro, nie rdzewieje, nie śniedzieje i nie uczula. Jest to zatem idealny metal dla alergików i osób, które lubią nosić wygodną biżuterię. Również nie wymaga szczególnego dbania. Oczywiście trzeba zachować pewne zasady, żeby biżuteria ze stali była w dobrej kondycji. Ale przeważnie wystarczy ją umyć mydłem w płynie, porządnie spłukać pod bieżącą wodą i dokładnie wytrzeć.

Jaki skład ma stal nierdzewna 316l?

Stal 316L nazywana jest stalą jubilerską, chirurgiczną, austeniczną lub Inox. Na biżuterii można znaleźć także oznaczenia angielskie takie jak: stainless steel. Stal 316L należy do stali o strukturze austenitycznej, czyli nie przyciągającej magnes. Jej skład chemiczny jest uregulowany normami i wynosi: C < 0,03%, Si < 1,0%, Mn < 2,0%, P < 0,045%, S < 0,015%, N < 0,011%, Cr = 16,5%-18,5%, Mo = 2,0%-2,5%, Ni = 10,0%-13,0%, resztę stanowi żelazo. Stal 316l jest zatem stopem żelaza  z innymi pierwiastkami, które poprawiają jego właściwości (nikiel, chrom, molibden czy siarka).

skład stali 316L
skład stali 316L

Czy stal nierdzewna uczula?

Stal nierdzewna nie wywołuje zazwyczaj u ludzi reakcji uczuleniowych. Zawiera co prawda jeden z największych alergenów jakim jest nikiel, ale praktycznie nie uwalnia on swoich związków do organizmu. Stal 316l zawiera w swoim składzie od 10 do 13% niklu, a jego uwalnianie wynosi tylko 0,01 μg/cm²/tydzień. Jest to bardzo mało i taka wartość jest obojętna dla naszego ciała. Alergicy i osoby uczulone na nikiel mogą bez obaw nosić wyroby ze stali. Mogą z niej także używać sprzęty gospodarstwa domowego. Sztućce ze stali nierdzewnej oraz garnki to przecież najczęściej obcujące z nami wyroby ze stali.

Czy stal nierdzewna przyciąga magnes?

Stal 316l należny do grupy stal austenicznych, czyli niemagnetycznych, nie przyciągających magnes. Jednak w stali pod wpływem procesów obróbki takich jak walcowanie, ciągnienie, obróbka cieplna, zgniatanie czy odlewanie mogą nastąpić zmiany w strukturze stali. Może wykształcić się w niej faza martenzytyczna, która jest ferromagnetyczna i przyciąga magnes. Stal 316L używana do odlewania posiada około 15% ferrytu i często przyciąga magnes. Sposób sprawdzania za pomocą magnesu czy zakupiliśmy zatem biżuterię ze stali nierdzewnej nie jest miarodajny. Akurat w jubilerstwie większość wyrobów jest poddawana silnym obróbkom i większość z nich może przyciągać w większym lub mniejszym stopniu magnes.

Czy stal nierdzewna rdzewieje?

Stal jubilerska nie rdzewieje. Jej wierzchnia warstwa ma zdolności do samoodkształcania się i zabezpiecza stal przed procesem korozji. Stal 316L ma największą wśród stali odporność na korozję, ale i od tego mogą zdarzyć się wyjątki. Dlatego od czasu do czasu trzeba zadbać także i o biżuterię wykonaną ze stali jubilerskiej. Po wyjściu z basenu warto ją umyć mydłem w płynie, spłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha. W miejscach gdzie woda basenowa zawierająca chlor wyschnie mogą pojawić się niechciane plamy. Zawsze jednak można je zetrzeć, zmatowić i wypolerować.

Stal 316l jest coraz powszechniej stosowana. W jubilerstwie z powodzeniem zastępuje srebro. Lubimy ją nosić, ponieważ nie powoduje uczuleń, nie rdzewieje w kontakcie z wodą i nie czernieje jak srebro. Jest idealnym metalem dla alergików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *