Cukrzyca to przewlekła choroba, która może dotknąć każdego z nas niezależnie od wieku. Obecnie w Polsce cierpi na nią co dwudziesta osoba, czyli około 5% naszego społeczeństwa. Liczba ta nieustannie rośnie i z roku na rok przybywa coraz więcej cukrzyków. Przewiduje się, że w 2025 roku na świecie będzie ponad 300 milionów osób chorujących na cukrzycę. Na szczęście z tą chorobą można żyć normalnie. Wystarczy profilaktyka, zmiana codziennych nawyków oraz zabezpieczenie się w razie ataku. Bransoletki medyczne dla diabetyków bez wątpienia pomogą w codziennym funkcjonowaniu.
To właśnie o bransoletkach medycznych dla diabetyków dzisiaj będzie okazja poczytać. Przedstawimy propozycje grawerów, modele odpowiednie zarówno dla kobiet i mężczyzn oraz informacje jakie trzeba lub można zamieścić na bransoletce. Bransoletki lub zawieszki z widocznym znakiem medycznym, w przypadku diabetyków, będą pierwszym pomocnym „narzędziem”, dzięki któremu osoba pomagająca otrzyma sprawdzone i ważne informacje ratujące życie.
Co to jest cukrzyca i kto to jest diabetyk?
Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta wysp trzustkowych. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić: cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne, rzadziej występujące typy. Więcej możesz poczytać w Wikipedii.
Diabetyk (cukrzyk) – osoba, której życie musi być podane określonym rygorom, w szczególności dotyczącym kwestii żywienia. Diabetyk powinien kontrolować parametry przyjmowanych pokarmów, tak aby zapewniać utrzymanie właściwej masy ciała (cukrzyca typu 2) lub odpowiedni balans pod kątem przyjmowanych dawek insuliny (cukrzyca typu 1).
Jak reagujemy, gdy osoba chora na cukrzycę straci przytomność lub zasłabnie?
Gdy dana osoba jest przytomna i jest z nią kontakt podaje się do spożycia coś słodkiego zawierającego glukozę. Może być to cukierek, sok owocowy, coca-cola, mocno osłodzona herbata itd. Natomiast w przypadku osoby nieprzytomnej podaje się w gotowych ampułkostrzykawkach glukagon (hormon o działaniu przeciwstawnym do insuliny) , które chory powinien mieć zawsze przy sobie, bądź dożylnie glukozę (to wymaga jednak już działania wyspecjalizowanego personelu medycznego).
Jakie bransoletki będą odpowiednie pod grawer dla cukrzyka?
Bransoletki medyczne dla diabetyków to przede wszystkim wygodne i klasyczne modele. Mogą być na kauczukowym pasku – nie musisz ich ściągać do kąpieli lub na skórzanym rzemieniu, które możesz nakładać, gdy wychodzisz do pracy, na zakupy lub na spotkanie. Każdą z bransoletek medycznych można samodzielnie skrócić lub możemy ją dopasować do obwodu Twojego nadgarstka przed wysyłką. Można wybrać taką, która na stalowej blaszce pomieści dużo informacji lub mniej rzucającą się w oczy, gdzie można tylko wygrawerować nazwę choroby.
Jakie informacje powinny zawierać bransoletki medyczne dla diabetyków?
Dzięki informacji, jakie zawierać będzie bransoletka zapięta na nadgarstku, osoba która będzie Ci pomagać, szybko zorientuje się w temacie. Trzeba jednak zamieścić na biżuterii wystarczająco dużo informacji, by reakcja osoby ratującej życie, była szybka i skuteczna.
Co wygrawerować na widocznej stronie bransoletki? Czasami nie wystarczy zwykły napis: Jestem CUKRZYKIEM lub I’m DIABETIC. Jeżeli jest taka możliwość zamieść nieco więcej szczegółów. Może to być rodzaj cukrzycy: CUKRZYCA TYP 1, CUKRZYCA TYP 2, Cukrzyca typu MODY, Cukrzyca typu LADA lub cukrzyca ciążowa. Bez wątpienia taka informacja pomoże ratownikowi, do którego zadzwoni osoba ratująca Ci życie. W nagłych sytuacjach, w stresie, często zapominamy też numeru telefonu na pogotowie. Warto zatem zamieścić numer 112 obok nazwy choroby.
Na bransoletkach medycznych masz też możliwość zamieszczenia dodatkowych informacji po wewnętrznej stronie blaszki. Może być to numer telefonu do rodziny, nazwy przyjmowanych leków. Lub po prostu informacja: sięgnij do torebki po cukierek lub ampułkostrzykawkę.
Tworząc swoją medyczną bransoletkę dla diabetyka musisz mieć świadomość, że niewielka ilość osób orientuje się w temacie cukrzycy. Dlatego zaprojektuj ją tak, by każdy bez problemu mógł Ci pomóc. To Ty najlepiej wiesz jak szybko i skutecznie zareagować, więc postaw się w sytuacji osoby zupełnie niezorientowanej w temacie.
Bransoletki medyczne dla diabetyków to szybka i skuteczna pomoc w razie nagłego ataku choroby. Bransoletki z czerwonym znakiem medycznym zdecydowanie przyciągną wzrok ratującego, a informacje na niej zamieszczone uratują Ci życie.
Fajne bransoletki, mam cukrzycę i też zastanawiam się na sprawieniem sobie takiego prezentu.