Jak to jest z tym Dniem Mężczyzn w Polsce? Kiedy go faktycznie obchodzimy? Czy mamy ustaloną ogólnonarodową datę? Czy może ot tak ją sobie przyjęliśmy? A może coś się pod nią kryje? Te pytania pewnie jeszcze nie raz zadamy sobie w życiu. Tak jak zmienia się pora dnia tak zmieniają się również obrządki i tradycje. Jedne znikają, inne rodzą się w wielkim hukiem. Ale czy w przypadku Dnia Mężczyzn huk ten jest duży czy tradycja ta dopiero raczkuje jak małe dziecko?
Całe dwa dni po ogólnopolskim Dniu Kobiet przypadającym 8 marca obchodzimy, lub staramy się od kilku lat obchodzić, także święto panów. Przyjęło się mówić, że jest to pewien rodzaj podziękowania ze strony kobiet za słodkości, kwiatki, goździki lub róże, biżuteryjne drobiazgi czy bieliźniane akcesoria, które to otrzymały w Dniu Kobiet. Ale tak naprawdę nie wiemy kiedy obchodzić ten tradycyjny Dzień Mężczyzn. Może odpowiednią datą jest 19 listopada, a może 30 września?
Kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzn w Polsce?
Jeszcze za czasów PRL-u było jasne, że 30 września jest ogólnopolskim Dniem Chłopaka. Tego też dnia składaliśmy wszystkim chłopcom, i tym małym i tym dużym, najserdeczniejsze życzenia. Bo przecież przyjęło się mówić, że mężczyźni nigdy nie dorastają i są jak beztroscy chłopcy. Problem obchodów dnia naszych panów powstał po okresie komuny. To właśnie w latach 90tych na świecie po raz pierwszy zaczęto obchodzić to święto. Znaczna część krajów datę 19 listopada uznała za Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (IMD). Niestety w Polsce się zupełnie nie przyjęła. Do chwili obecnej 19 listopada Dzień Mężczyzn obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Włoszech, Wielkiej Brytanii czy Mołdawii. Inne kraje mają własne daty. Rosja obchodzi ten dzień 23 lutego, Rumunia 9 marca, Norwegia 9 września, a Brazylia 15 lipca. A w Polsce przyjęło się je obchodzić skromnie 10 marca.
Dzień 40 męczenników.
Jak to w końcu jest z tym Dniem Mężczyzn? Dlaczego akurat taką datę przyjęliśmy do obchodów tego fajnego i miłego dnia? Bo przecież święto to kojarzy nam się z czymś miłym i przyjemnym. Czyż tak właśnie nie jest? Polska to kraj zdecydowanie z przewagą osób wyznania katolickiego. Większość naszych świąt jest także związania z wydarzeniami liturgicznymi. W przypadku Dnia Mężczyzn nie jest inaczej. W tym dniu, 10 marca, w polskim Kościele Katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 męczenników z Sebasty. Ale czy to święto ma coś wspólnego z miłym Dniem Mężczyzn? Przecież wspomnienie męczenników nie kojarzy nam się zbyt miło. No cóż, w Polsce różnie to bywa. Czasami miły dzień może zacząć kojarzyć się nam z niemiłymi wspomnieniami.
Niech jednak Dzień Mężczyzn pozostanie w naszych wspomnieniach i obchodach dniem wesołym i udanym. Niech mężczyźni w tym dniu dostaną od nas soczyste całusy, drobiazgi, które wywołają uśmiech na ich twarzach,niech przyjemnie spędzą ten dzień w miłej atmosferze. Tak naprawdę nie jest istotny fakt w którym dniu i z jaką datą będziemy celebrować Dzień Mężczyzn. Ważne by był zaliczony do tych najlepszych dni w roku dla każdego chłopaka.
Zachęcający tytuł do poczytania 🙂 Nawet nie bylem świadomy, że te święta można ze sobą połączyć. czy to ktoś specjalnie tak ustali, jaki ksiądz czy ministrant może?
Ja obchodzę z żoną od kilku już lat dzień 1 męczennika. Lubimy tak sobie biczem potrzaskać , a na koniec całusa dać 🙂
No cóż taka nasza religia jest, nic bez kościoła w Polsce się nie wypromuje.:(
Kiedyś, na wioskach tak właśnie obchodzona ten dzień, ale chyba po roku 2000 ten dzień został zniesiony w kościele? Uważano,że na cześć tych cierpiących facetów, którzy oddali życie w imię czegoś tam, trzeba zanosić modły i kogoś celebrować, a kogo jak nie mężczyzn?
Dzień śmierci męczennika czy jakiegokolwiek świętego jest dniem jego narodzin dla nieba, dniem, w którym rozpoczyna się jego życie wieczne z Bogiem, więc nie jest to wspomnienie niemiłe, lecz radosne. Oby wszyscy mężczyźni umieli być tak wierni temu, w co wierzą, i zdolni do poświęceń! Pozdrawiam.