Mężczyźni uwielbiają proste i surowe kształty, które od lat wpisały się w klasykę. Do tego typu męskiej biżuterii należą właśnie łańcuszki męskie o splocie figaro. Są z chęcią kupowane i noszone przez panów. Sprawdzają się jako codzienna ozdoba do zawieszenia wisiorka, a te o grubszych ogniwach jako mocny akcent w niecodziennej stylizacji.
Łańcuszki męskie figaro wykonywane są od ładnych kilku stuleci. Splot figaro to wzór z historią, która miała swoje początki we Włoszech. Łańcuszki męskie wykonuje się zarówno z najbardziej popularnych metali szlachetnych takich jak srebro czy złoto, ale także z nowoczesnych stopów takich jak stal chirurgiczna 316L. Jest to praktyczny metal, który jest wytrzymały na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, nie czernieje, nie śniedzieje i nie uczula. Jest zatem idealny właśnie dla panów.
Jak wygląda splot figaro?
Jest to bardzo popularny splot, który zdecydowana większość z Was na pewno kojarzy i nie jeden raz w życiu widziała. Przypomina nieco bardziej popularną pancerkę. Łańcuszek figaro składa się z typowych, spłaszczonych ogniw w owalnym kształcie. Ogniwa zawsze mają w środku kształt owalny. Oczywiście obecnie jest wiele nowoczesnych wersji tego splotu. Mogą być ozdobione wzorkami, mogą na zewnątrz mieć prostokątny kształt, mogą mieć nacięcia, a same ogniwa mogą być krótsze lub dłuższe. Splot figaro rozpoznasz zawsze po jednym dłuższym ogniwie zestawionym z trzema, a czasami z dwoma mniejszymi. Ta właśnie sekwencja powtarza się w tym splocie. Często dla podkreślenia jego piękna dłuższe ogniwo wykonuje się w innym kolorze.
Skąd się wzięła nazwa figaro?
Jesteście ciekawi z jaką historią wiąże się ten splot? Otóż w 1786r. kiedy to miała miejsce premiera opery pt. „Wesele Figara” wzięła także swój początek nazwa tego pięknego splotu. Tytułowy bohater nosił w tej operze piękny i pokaźny łańcuch z zawieszonym okrągłym medalionem. Pomimo że jego rola sprowadzała się do bycia sługą, pokojowym Hrabiego Almaviva, był to człowiek sprytny, zaradny, typowy cwaniak, który podobał się kobietom. W tamtych czasach we Włoszech sztuka jubilerska była na zaawansowanym poziomie. Zapewne to właśnie na potrzeby tego spektaklu wykonano łańcuch o takim właśnie splocie, który później zaczął nosić nazwę Figaro.
Fenomen splotu figaro trwa do dzisiaj. Mężczyźni kupują go często jako bazę pod krzyżyk, medalik lub nieśmiertelnik. Łańcuszki o splocie figaro można spotkać także grube noszone jako samodzielna ozdoba.