przyczyny czernienia srebra

Przyczyny czernienia srebra

Srebro jest bardzo starym i od wieków używanym metalem nie tylko do produkcji ozdób, ale także do wytwarzanie przedmiotów codziennego użytku. Jest jednym z najtańszych metali szlachetnych i dzięki temu zdobyło taką popularność. Srebro samo w sobie jest metalem bardzo miękkim, dlatego nie wytwarza się przedmiotów z samego srebra. Zazwyczaj się je łączy z innymi metalami. Do najbardziej popularnej grupy zaliczamy srebro próby 925. Zawiera ono 92,5 % srebra oraz 7,5% innego metalu. Często jest to po prostu miedź, ale zdarzają się stopy srebra z niklem, manganem, kadmem, cynkiem lub palladem. Wokół srebra nazbierało się sporo mitów. Najbardziej popularne są mity związane z faktem, iż srebro czernieje. Często zastanawiamy się jakie są przyczyny czernienia srebra? Dlaczego tak się dzieje? Co z tym zrobić?

Ze srebra nosimy praktycznie każdy rodzaj biżuterii. Łańcuszki, kolczyki, bransoletki i obrączki wykonywane są ze srebra próby 925. Są one stosunkowo tanie, dlatego z chęcią je kupujemy i coraz częściej wymieniamy swoje stare naszyjniki i kolczyki na nowe modele. Trendy w biżuterii także ulegają zmianie. Więc często stare naszyjniki już nie są w tym odpowiednim kształcie i długości. Także często odkładamy biżuterię srebrną głęboko do naszego kuferka, a jak zajrzymy do niego po kilku miesiącach biżuteria jest cała czarna lub brązowa. Dlaczego srebro czernieje? Jakie są przyczyny czernienia srebra? Co powoduje, że biżuteria pokrywa się niechcianym nalotem?

Przyczyny czernienia srebra.

Jest jedna konkretna przyczyna dla której srebro nam czernieje i nie jest to na pewno znak, że chorujemy na jaką poważną chorobę. Obecnie żyjemy w czasach, w których powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone i brudne. Ma to wpływa także na metale, jakie nas otaczają. Srebro bardzo mocno to odczuwa i coraz częściej nam czernieje. Przyczyną są związki siarki w atmosferze. To one mają negatywny wpływ na srebro i powodują jego czernienie. Dwutlenek siarki w ostatnich kilku latach zwiększył się znacznie i dlatego proces samoczynnego czernienia srebra przybiera na sile. Nasze łańcuszki, kolczyki i bransoletki mogą częściej pokrywać się niechcianą powłoką. Może ona przybierać kolor od jasnożółtego, przez brązowy po całkowite zaczernienie. Ten sam naszyjnik noszony przez kobietę w rejonie bardzo zanieczyszczonym na przykład w Krakowie czy Nowym Targu zaczernieje zdecydowanie szybciej niż ten sam naszyjnik noszony przez osobę w Działoszynie lub Słupsku. Dwutlenek siarki jest zatem winowajcą i to on powoduje tak niechciany nalot na naszej biżuterii wykonanej ze srebra.

Czernieje noszona przeze mnie biżuteria ze srebra wiec muszę być chory.

Obalamy jeden z najbardziej popularnych mitów. Nie musisz się już martwić. Nie jesteś chory tylko dlatego, że noszony przez ciebie łańcuszek zaczerniał. Żadne dotychczas wykonane badania nie wykazały związku żadnej choroby z czernieniem srebra. Prawdopodobnie dzieje się tak na skutek wspomnianych już wyżej związków siarki, które także wydalane są z naszym potem. Zanieczyszczona atmosfera, a co za tym idzie także jedzenie i woda przyczyniają się, że w naszym organizmie mogą nagromadzić się niechciane substancje. Także z potem wydalamy związki siarki, które wpływają na noszony przez nas łańcuszek i kolczyki. Nasza biżuteria może ulec nawet gwałtownemu czernieniu. Może wiązać się to ze zmianą diety, zażywaniem niektórych leków lub zmianą trybu życia. Nie bójmy się zatem jeżeli łańcuszek z dnia na dzień pokryje się nam brązowym osadem. Nie jest to zdecydowanie oznaka jakiejkolwiek choroby.

Jak wyczyścić srebro?

Proces czernienia srebra jest odwracalny. Możemy naszą biżuterię wyczyścić domowymi sposobami lub specjalistycznymi środkami do czyszczenia srebra. Nie jest to trudne i znajdziemy wiele porad i sposobów na pozbycie się niechcianego osadu ze srebra. Najprostszym jednak z nich jest zaopatrzenie się w chusteczki do czyszczenia srebra, które sprawdzą się gdy osad chcemy wyczyścić na mniej fikuśnych powierzchniach. Można je bez problemu zakupić także internecie za kilka złotych.

Jak widać srebro jest metalem, które nosimy z chęcią i zapewne jeszcze długo biżuteria srebrna będzie cieszyła nasze oczy. Obecnie powstają stopy metali, takie jak np. stal chirurgiczna, które są mniej wrażliwe na zanieczyszczenia atmosfery. Przejmują powoli inicjatywę w jubilerstwie i wypychają „stare” metale. Srebro jednak należy do szlachetnych metali, które zawsze będzie nas otaczało, zarówno w formie biżuterii, jak i ozdobnych przedmiotów użytku domowego. Przyczyny czernienia srebra są nam już znane. Nie musimy już się martwić, że czernienie jest oznaka choroby. Tą bajkę odkładamy głęboko do szafy i o niej zapominamy na stałe.

Komentarz o: “Przyczyny czernienia srebra

  1. Raz w życiu mój medalik że srebra sczernial i to wtedy, gdy zachorował mój kręgosłup. Gdy poradziłem sobie z kręgosłupem medalik zaczął piel ie błyszczeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *